Do pracowni uczniowie wchodzą wyłącznie pod opieką nauczyciela.
Zabrania się wnoszenia do pracowni jakichkolwiek przedmiotów, mogących wpłynąć na funkcjonowanie sprzętu komputerowego, w szczególności produktów żywnościowych i napojów.
W pracowni nie wolno jeść ani pić.
Zabrania się wnoszenia do pracowni okryć wierzchnich (kurtki, płaszcze, polary) oraz parasoli.
Plecaki, torby należy umieścić w takim miejscu, aby nie zakłócały swobodnej komunikacji.
Uczniowie pracują na przydzielonych im stanowiskach. Zmiana stanowiska wymaga każdorazowo zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia.
Przed rozpoczęciem pracy na stanowisku uczniowie są zobowiązani do sprawdzenia jego stanu ogólnego i technicznego. Wszelkie zauważone usterki należy niezwłocznie zgłosić nauczycielowi.
Uczniowie włączają komputery za zgodą nauczyciela, z wyjątkiem pracowni (sala 414 i 419) w których komputery załączają się i wyłączają automatycznie na początku i końcu dnia.
Uczniowie logują się na konto wyznaczone przez nauczyciela i pracują tylko na tym koncie. Nie wolno logować się na inne konta, a w szczególności podejmować prób łamania haseł ani jakichkolwiek innych zabezpieczeń. Uczeń ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo danych, a w szczególności nie udostępniać innym swoich haseł.
Podczas zajęć uczniowie zachowują się kulturalnie i cicho, sumiennie wykonują swoją pracę, utrzymując stanowisko pracy w należytym porządku oraz szanując powierzony im sprzęt. Nie wolno chodzić po pracowni, jeśli nie wymaga tego tok zajęć. Nie wolno huśtać się na krzesłach. Nie wolno stwarzać sytuacji niebezpiecznych dla siebie i innych.
Nie wolno bez zgody nauczyciela dokonywać jakichkolwiek zmian w konfiguracji sprzętowej stanowiska. Nie wolno samowolnie podłączać dodatkowych urządzeń (np. pendrive’a), ingerować w podłączenia urządzeń i kabli (np. przepinać myszki lub klawiatury), przekładać elementów między stanowiskami. W szczególności uczniowie nie powinni dotykać jakichkolwiek elementów z tyłu komputerów, ani otwierać jednostek centralnych. Jakiekolwiek zauważone problemy należy niezwłocznie zgłaszać nauczycielowi.
Nie wolno bez zgody nauczyciela dokonywać zmian w konfiguracji systemu operacyjnego ani zmieniać ustawień programów.
Nie wolno bez wyraźnego polecenia nauczyciela instalować żadnego oprogramowania ani kopiować lub pobierać żadnych danych z Internetu lub innych nośników pamięci.
Niedozwolone jest samowolne usuwanie plików z dysków twardych komputerów ani odinstalowywanie programów.
W pracowni komputerowej wolno uruchamiać tylko te programy, które są przedmiotem zajęć.
Z Internetu można korzystać jedynie w celach związanych z prowadzoną lekcją.
W pracowni nie wolno grać w gry komputerowe, odtwarzać filmów, ani muzyki, chyba że dotyczy to realizowanego tematu.
Użytkownicy pracowni mają prawo do zapisywania swoich plików wyłącznie w wyznaczonym miejscu. Dane tymczasowe, utworzone w trakcie pracy, należy po jej zakończeniu usunąć. Obsługa pracowni nie gwarantuje zachowania danych zapisanych na dyskach twardych komputerów. Uczeń powinien za zgodą nauczyciela wykonywać niezbędne kopie zapasowe swoich danych (np. na nośnikach pendrive lub za pomocą usług sieciowych w chmurze).
Nie wolno eksperymentować ze szkodliwym oprogramowaniem, tworzyć wirusy niszczące zasoby sprzętowe i programowe, podejmować prób łamania zabezpieczeń.
Użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa oraz powszechnie przyjętych norm obyczajowych. Korzystając z komputerów, należy postępować etycznie i moralnie. W szczególności użytkownikom nie wolno:
uzyskiwać nieuprawnionego dostępu do danych,
pobierać i rozpowszechniać materiałów pornograficznych,
przetwarzać danych niezgodnie z prawem autorskim,
propagować treści zakazanych przez prawo,
rozsyłać spamu,
obrażać innych użytkowników,
robić głupich żartów innym użytkownikom,
podszywać się pod innych użytkowników.
Nauczyciel prowadzący zajęcia ma prawo blokowania dostępu do określonych danych lub usług (w szczególności dostępu do Internetu) oraz monitorowania poczynań osób korzystających z pracowni.
Po zakończeniu zajęć należy się wylogować lub wyłączyć komputery (zależnie od komunikatu nauczyciela), posprzątać stanowisko, pozbierać wszelkie swoje rzeczy i zasunąć krzesła.
Za umyślne zniszczenie sprzętu przez ucznia odpowiadają jego rodzice lub opiekunowie prawni.
Podczas pracy z komputerem obowiązują ogólne przepisy BHP dotyczące obsługi urządzeń elektronicznych.
W razie wypadku (np. porażenia prądem), należy natychmiast wyłączyć urządzenie stanowiące zagrożenie, powiadomić nauczyciela prowadzącego zajęcia oraz udzielić pomocy poszkodowanemu. W przypadku zauważenia iskrzenia lub dymu wydobywającego się z komputera, wyczucia swędu tlącej się izolacji lub spostrzeżenia innych objawów pożaru należy natychmiast wyłączyć zasilanie i powiadomić o tym fakcie nauczyciela prowadzącego zajęcia. Ponadto należy zgłaszać nauczycielowi najdrobniejsze uszkodzenia lub zdarzenia mogące zagrażać bezpieczeństwu.
Posługiwanie się komputerem nie zwalnia od myślenia! Komputer się nie myli. Mylą się ci, którzy go obsługują.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies lub mechanizm WebStorage w celach funkcjonalnych. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie zgodnie z ustawieniami w przeglądarce.